Spotkania i dyskusje projektowe w Dublinie

Konferencja w Dublinie

W dniach 15-16 października 2024 r. Anna Janowska i Andrzej Zybała uczestniczyli w dwóch  istotnych wydarzeniach w projekcie na temat sztucznej inteligencji.

Jednym wydarzeniem była dyskusja Okrągłego Stołu na temat wybranych aspektów zastosowań systemów sztucznej inteligencji. Dyskusję przygotował zespół badaczy z Irlandii (Ideas Institute / SIPTU). Przeprowadzano 5 paneli. Prezentacje dotyczyły m.in. regulacji zawartych w rozporządzeniu UE o sztucznej inteligencji (AI Act), o etycznych aspektach systemów AI, wpływie AI na powstawanie czy tworzenie miejsc pracy w państwach członkowskich UE.

Wśród mówców była Isabelle Schömann zastępca  sekretarza generalnego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Prezentację w imieniu konfederacji pracodawców BusinessEurope przedstawiła Isaline Ossieur. Jeden w paneli prowadził John King, zastępca sekretarza generalnego irlandzkiego związku SIPTU. Prezentację wygłosił Eamonn Cahill, szef komórki zajmującej się AI i regulacjami w zakresie digitalizacji w irlandzkim ministerstwie przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia. Wystąpienie miał Ivailo Kalfin, dyrektor wykonawczy Eurofound, fundacji finansowanej przez Komisję Europejską, która zajmuje się analizą zagadnień związanych ze stosunkami pracy.

Badacze projektu przedstawili również wyniki dotychczasowych analiz danych zastanych w państwach, które reprezentują konsorcjum projektowym. Dr Anetta Janowska zaprezentowała analizy dotyczące Polski.

Drugiego dnia liderka projektu przeprowadziła posiedzenie Komitetu Sterującego projektu. Ustalono sprawy związane z dalszym prowadzeniem badań, organizacją kolejnych dyskusji okrągłego stołu, które są planowane w przyszłym roku we Włoszech i na Malcie.

Uzgodniono strukturę raportów krajowych. Uwzględnione mają znaleźć się w nim takie zagadnienia, jak trendy historyczne we wdrażaniu nowych technologii, polityka rządów wobec AI, ramy prawne dotyczące AI, działania partnerów społecznych, stosunki pracy, analiza dostępnych raportów na temat AI, przedstawienie badań w zakresie 4 wybranych sektorów gospodarki i sektora publicznego.

Określono także strukturę badań, które mają zostać przeprowadzone w poszczególnych państwach, których przedstawiciele należą do konsorcjum projektowego. Ustalono, że poszczególne zespoły badawcze przeprowadzoną badania w 4 wybranych sektorach. W każdym z nich wykonanych będzie przynajmniej 10 wywiadów ze strukturą (rozmówcami mają być przedstawiciele zarówno pracodawców, jak i pracowników). Do tego przynajmniej jeden wywiad ma być zrobiony z ekspertem specjalizującym się w danym sektorze.